Helfštýn (hrad)
Slyšíte zvonění? To jsou údery kladivem do kovadliny mistrů kovářů, kteří se každoročně setkávají na hradě Helfštýn, aby ukázali svá díla. Již od roku 1982 zde prezentují své řemeslo, postupem času se na akci nazvanou Hefaiston (odvozeno od jména antického boha ohně a kovářství Héfaista) začali sjíždět kováři z celé Evropy. Z původních 18 mistrů, kteří se zde sešli poprvé, hostí Hefaiston v současnosti několik stovek kovářů z celého světa. Však se také není čemu divit, atmosféra a kouzlo hradu je jedinečná.
Užitečné informace pro návštěvníky
Helfštýn (hrad) - zajímavosti
Hrad Helfštýn vznikl ve 13. století díky slezskému šlechtici Fridušovi z Linavy, který se této krajiny zmocnil za bezvládí, po smrti Přemysla Otakara II. Na nejvyšší části hřebene nad řekou Bečvou vybudoval malý hrad s oválným půdorysem a zneužíval jeho strategické polohy k loupežení. Tomu učinil přítrž král Václav II., když roku 1287 táhl na Moravu. Hrad dobyl a loupežníky nechal popravit. Následně Helfštýn přes sto let vlastnil rod Kravařů. V jejich držení prodělal velkolepé stavební změny. K další rozsáhlé přestavbě se později uchýlili Pernštejnové. Půdorys hradu tak dostal s konečnou platností protáhlý tvar a velmi důkladné opevnění. Po smrti Jana z Pernštejna musel být Helfštýn prodán, kvůli rodinnému bankrotu. Novými majiteli se stali Ludanicové, šlechtický rod ze Slovenska. Následně Hrad získali Bruntálští z Vrbna. Ti zbourali starý hradní palác i s původním gotickým opevněním a na jeho místě vznikl velkolepý renesanční palác. Dnes je celá tato stavba jen zříceninou. Po smrti Jiřího z Vrbna, což byl poslední majitel hradu z rodu Bruntálských, si vyprosil u císaře Ferdinanda II. Helfštýnský statek kardinál František z Ditrichštejna. Horší vrchnosti se poddaní nemohli dočkat.
Jejich nový pán byl proslulý chamtivým vykořisťováním poddaných. Není se proto čemu divit, když na podzim roku 1626 propuklo na celém Helfštýnském panství povstání. Jeho následkem a také díky válečným událostem byl Helfštýnský statek zpustošený. I přes to nebyl Helfštýn nikdy dobyt. Postupem času hrad dál pustnul a sloužil různým vojskům jako přechodné útočiště. Teprve po druhé světové válce byl zařazen do kategorie státních hradů jako významná památka. Byly provedeny zajišťovací práce a archeologický průzkum, který pomohl objasnit jeho minulost.
Helfštýn můžete navštívit od dubna do října každý den, mimo pondělí. K vidění jsou zde expozice mincovny, archeologie a samozřejmě sbírky uměleckého kovářství. Pro sportovně založené návštěvníky je k dispozici vysoký i nízký lanový park, lukostřelnice a pro nejmenší trampolína a zvířecí hopíky.
Takže v srpnu na Helfštýně při dalším ročníku Hefaistonu nashledanou.
Autor: Marie Bukovinská